دوشنبه ٠٣ مهر ١٣٩٦
<< به وب سایت مطالعات همگروهی همدان خوش آمدید >>
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب

مطالعه همگروهی خودکشی همدان

خودکشی پدیده پیچیده ای است که فقط در جوامع انسانی مشاهده شده است. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی خودکشی  از 850 هزار نفر در سال 2000 به یک میلیون نفر در سال 2020 افزایش خواهد داشت. در دنیا هر 40 ثانیه یک نفر با خودکشی به زندگی خویش پایان می دهد. امروزه در بسياري از كشورها خودكشي به صورت قابل توجهي بالاتر از تعداد مرگ هاي ناشي از تصادفات است و در برخي ديگر، به ويژه در گروه هاي سني جوان تر، خودكشي بعد از تصادفات يكي از دلايل منجر به مرگ رتبه بندي شده است. براساس آمار جمع آوري شده در سال 2010 ميلادي، 3513 مورد مشكوك به خودكشي در مراكز پزشكي قانوني ثبت شده است. بيشترين موارد در استان هاي تهران (434) نفر، كرمانشاه (247) نفر و لرستان (228) نفر و كمترين موارد در استان هاي سمنان (20) نفر، خراسان جنوبي (28) نفر و يزد (30)  نفر ثبت شده اند.

اگر آمار فوتي هاي مشكوك به خودكشي را بر حسب صد هزارنفر جمعیت کشور در نظر بگيريم،  7/4 به ازای صد هزارنفر جمعیت کشور به عنوان مشكوك به خودكشي در سال  2010 فوت كرده اند. بالاترين نرخ مرگ هاي مشكوك به خودكشي متعلق به استان هاي ايلام (26) نفر به ازاي هرصد هزار نفر جمعيت، لرستان و كرمانشاه هركدام 13 نفر به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت و همدان 9/9 نفر به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت   اختصاص داشته است. با عنایت به موارد فوق که نشان میدهد استان همدان یکی از مناطق آسیب پذیر در موضوع خودکشی می باشد و قابل پیشگیری بودن خودکشی  با انجام مداخلات مناسب، بررسی های اپیدمیولوژیک و اتیولوژیک در این استان می تواند نقش موثری برای مداخلات موثر را فراهم سازد. از آنجاییکه پديده خودكشي پديده اي بسيار پيچيده در جوامع انساني مي باشد كه دلايل بسيار گوناگون و متنوعي باعث رخ دادن آن  می گردد. از همين رو براي پيشگيري از آن بايد برنامه هاي دقيق و صحيح، به ويژه براي گروه هاي در معرض خطر، تدوين و به مرحله اجرا در آيد.

 

اهداف:

تعیین فرایند نظام ثبت خودکشی در استان همدان در سال 1393

2. تعیین عوامل پرخطر اقدام به خودکشی در استان همدان

3. طراحی و اجرای مداخلات پیشگیرانه از خودکشی


اعضا:

دکتر علی قلعه ایها مسئول راه اندازی مطالعات همگروهی خودکشی همدان

 

 

مطالعه همگروهی بروسلوز همدان

بروسلوز یک بیماری باکتریال مشترک بین انسان و دام می باشد که در اثر تماس مستقیم و یا غیر مستقیم انسان با حیوانات آلوده یا محصولات لبنی آلوده منتقل می شود. تظاهرات بالینی در بروسلوز طیف وسیعی دارد از عفونت بدون علامت تا فرم‌های حاد، تحت حاد ومزمن را شامل می شود. بروسلوز کوکو باسیل گرم منفی بدون اسپور،  بدون کپسول و غیرمتحرک می باشد که انواع مختلف دارد و حداقل چهار نوع آن در انسان بیماری زاهستند که عبارتند از بروسلا ابورتوس، بروسلا سوئیس، بروسلا ملی تنسیس وبروسلا کانیس.

در بیماری بروسلوز، ایمنی هومورال و سلولی نقش اساسی دارد. میکروب بروسلا باکتری داخل سلولی است و در ریشه‌کنی بیماری در انسان فعالیت فاگوسیتوز سلول‌های پلی مرفونوکلئر و منونوکلئر از جمله ماکروفاژها نقش اساسی دارد. نقش فاگوسیتوزیس و ایمنی سلولی در بیماری بروسلوز ثابت شده است.

طبقه بندی بالینی بروسلوز به فرمهای تحت بالینی، حاد، تحت حاد ومزمن و لوکالیزه می باشد و بروسلا ارگانهای مختلف را درگیر می کند و با علائم غیر اختصاصی مثل تب، دردهای استخوانی، دردهای عضلانی، ضعف، تعریق، کاهش وزن، سردرد و... می تواند تظاهر کند. عود بیماری معمولا سه تا شش ماه بعد از قطع درمان اتفاق می افتد و معمولا ارتباطی با مقاومت آنتی بیوتیکی ندارد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده بیماری بروسلوز در ایران اندمیک می باشد وشایعترین علت آن بروسلا ملی تن سیس می باشد. بروز بیماری در بعضی استانهای کشور مثل لرستان، کرمانشاه و همدان بالا گزارش شده است استان همدان با میزان بروز 7/31 به ازای هر صدهزارنفردر سال1387 و 7/36 در هر صد هزار نفر در سال 1389 و همچنین 9/62 و 4/81 به ازای هر صدهزار نفر به ترتیب در سال های 91 و92 جز استانهای با شیوع بالای بیماری بوده است. بطوری که در سال 1391 میزان بروز در کشور 21 مورد به ازای هر صدهزارنفر بوده است  که در استان همدان میزان بروز تقریبا سه برابر میزان بروز کشوری در همان سال بوده است. میزان بروز 4/170، 5/157، 130، 125، 1/121، 1/97، 87، 6/40 و 8/15  به ازای هر صدهزارنفر به ترتیب در شهرستانهای کبودرآهنگ، ملایر، فامنین،رزن، تویسرکان،نهاوند، بهار، اسدآباد وهمدان در سال 1392 بوده است. همچنین روند بروز بیماری در جمعیت عشایری، روستایی وشهری استان همدان به ترتیب  از4/135، 9/81 و3/15 به ازاری هر صدهزارنفر در سال 1387 به 9/564، 1/168 و8/21 به ازای هر صدهزارنفر در سال 1392 رسیده است که در نتیجه میزان بروز در جمعیت عشایری تقریبا چهار برابر و در جمعیت روستایی دو برابر شده است. در نواحی اندمیک درصد بالایی از بیماران مبتلا به بروسلوز بدون علامت هستند و کمتر از 10% موارد به دنبال عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.

هدف اصلي

تدوین راهکارهای اجرائی جهت کنترل وکاهش بروسلوز در جمعیت انسانی ودامی در استان همدان

 

اهداف فرعي:

1-     تعیین شیوع سرمی بروسلوز در جمعیت انسانی و دامی  استان همدان

2-     تعیین فراوانی آلودگی میکروبی بروسلا در محصولات لبنی عرضه شده در استان همدان

3-      تعیین الگوی راههای انتقال بیماری در جمعیت انسانی در استان همدان

4-      شناسایی عوامل خطر ساز ابتلا به بیماری بروسلوز در جمعیت انسانی در استان همدان

5-     تعیین شیوع گونه های بروسلا در جمعیت انسانی ودامی در استان همدان

6-      تعیین الگوی مقاومت دارویی گونه های بروسلا در جمعیت مبتلا به بروسلوز در استان همدان

7-     مقایسه روش های سرولوژی و کشت خون وPCR  جهت تشخیص قطعی بروسلوز در انسان

8-     بازنگری نظام مراقبت بیماری بروسلوز در جمعیت انسانی ودامی در استان همدان

 

هدف كاربردي

 این مطالعه در تدوین راهکارهای اثر بخش جهت کنترل ، کاهش وپیشگیری بروسلوز در جمعیت انسانی ودامی در استان همدان می تواند موثر باشد.

 

اعضا و همکاران:

دکتر فریبا کرامت: مسئول راه اندازی مطالعه همگروهی بروسلوز همدان

پروفایل مطالعه همگروهی بروسلوز همدان

 


نظرسنجی
نظر شما در مورد محتوای مطالب چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2623
 بازدید امروز : 20
 کل بازدید : 18686
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/6371

Copyright © 2013-2014 Hamedan University of Medical Scinces - All rights reserved

تمامی حقوق سایت متعلق به مرکز مطالعات هم گروهی دانشگاه علوم پزشکی همدان می باشد.