جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
معرفی

معرفی

بروسلوز یک بیماری باکتریال مشترک بین انسان و دام می باشد که در اثر تماس مستقیم و یا غیر مستقیم انسان با حیوانات آلوده یا محصولات لبنی آلوده منتقل می شود. استان همدان با میزان بروز 7/31 به ازای هر صدهزارنفردر سال 1387  و 7/36 در هر صد هزار نفر در سال 1389، همچنین 9/62 و 4/81 به ازای هر صدهزار نفر به ترتیب در سال های 91 و92 جز استانهای با شیوع بالای بیماری بوده است. بطوری که در سال 1391 میزان بروز در کشور 21 مورد به ازای هر صدهزارنفر بوده است  که در استان همدان میزان بروز تقریبا سه برابر میزان بروز کشوری در همان سال بوده است.

تظاهرات بالینی در بروسلوز طیف وسیعی دارد از عفونت بدون علامت تا فرم‌های حاد، تحت حاد ، مزمن و عارضه دار از جمله اسپوندیلیت، نوروبروسلوزیس، اپیدیموارکیت، اندوکاردیت ، هپاتیت، آرتریت و همچنین عود های مکرربیماری را شامل می شود.

شایعترین عارضه بیماری بروسلوز عوارض استئوآرتیکولار می باشد که در نیمی از بیماران دیده می شود و عوارضی مثل درگیری سیستم عصبی مرکزی در 10% موارد، درگیری دستگاه ادرای تناسلی در 5 تا 10% بیماران ، درگیری قلبی عروقی در 1% مواردولی مورتالیتی در 13% موارد علی رغم درمان  گزارش شده است و هپاتیت بروسلائی در 3% بیماران، درگیری دستگاه تنفسی در 1% بیماران و اسهال در 3تا 6% درموارد مشاهده می شود. عود بیماری تا شش ماه بعد از پایان درمان اولیه در 5 % تا 15% از موارد مشاهده می شود. از آنجائيكه بيماري بروسلوز مي تواند مزمن شود و عود درآن اتفاق مي افتد لذا همانند ساير بيماري هاي مزمن مانند سرطان نيازمند ثبت مي باشد علاوه بر اين انگيزه اصلي از پيشنهاد اين نظام ثبت، فراهم نمودن بستر انجام ساير مطالعات براي پاسخ به شكاف دانش موجود در زمينه پيش آگهي عوارض و عود اين بيماري بوده است.

نظام راه اندازی ثبت کیفی عود و عوارض بروسلوز در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان به همت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع و مرکز تحقیقات بروسلوز همدان در سال 1394 طی تفاهم نامه ای  با هدف تعیین فراوانی ابتلا به عود و عوارض بروسلوز طراحی و اجرا شده است.

عنوان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 605
 بازدید امروز : 5
 کل بازدید : 33968
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.7620